Великі люди у малому світі

Мудрий Роман зі Славної

/Files/images/Роман Завадович.jpg Роман Завадович… стає до болю образливо, коли вкотре усвідомлюєш, що ми могли й не знати його імені. А тим часом лише вісімдесят – дев’яносто літ тому Р. Завадович був одним із найпопулярніших у Галичині й за її межами письменників для найменших читачів-українців та їх батьків і вихователів. Без цього автора, який однаково впевнено почувавсь у поезії, прозі, драматичних сценках, важко уявити тогочасні журнали, читанки та інші збірники для дітей.

На жаль, внаслідок завіси, яку прокомуністичні яничари опустили перед пам’яттю вкраїнського народу, зокрема перед нашим зором, ми не мали змоги належним чином оцінити творчий доробок великого земляка.
А народився Роман Завадович 18 грудня 1903 року в селі Славна, нині Зборівського району Тернопільської області. Згодом батьки, які були вчителями, переїхали до сусідніх Пліснян, звідти – до недалеких від них привідців, що теж на Зборівщині, потім до Ремезівців поблизу Золочева на Львівщині.
З раннього дитинства пробудивсь у Романа інтерес до читання. А на восьмому році життя у нього прокинулася потреба творити. «Як не дивно, а в пам’яті я зберіг чітко той момент, коли я добув з шухляди в батьковім бюрку подвійний аркуш паперу, склав його у вісімку, зшив ниткою…, записав його чимось у роді віршів, оповідань, а навіть драматичних сценок. Потім прийшла черга на зшиток ІІ і ІІІ. Коли надійшло свято Миколая, в який-то день діти шукають під подушкою подарунок, я знайшов під своєю подушкою грубий зошит у твердій оправі. На першій сторінці був такий напис червоним: «Святий Миколай для Романа на твори». Я повірив, що святий приятель дітей справді заохочує мене писати. Я так і робив…» І протягом усього Романового життя, світ побачив багато його творів та віршів.
Якось поет сказав: «Святий Миколай нібито доручив мені стати письменником.» Здається, святий Миколай усе життя опікувався долею Романа Завадовича – від народження до смерті. Бо й вічний спочинок письменник знайшов на чиказькому цвинтарі, що носить ім’я святого Миколая. Помер Роман Завадович 31 травня 1985 року.
Цього року ми святкуємо 110 річницю від дня народження видатного українського поета – Романа Завадовича. Зборівський комітет українців вітає його такими словами: «…ми вшановуємо не тільки одного з найвизначніших земляків…, а й теж – і в першу чергу – видатного українського письменника-педагога, журналіста і редактора та автора високо виховних віршів і прозових творів для українських дітей та цінної публіцистики на виховні теми. Ви для всієї української спільноти стали духовним батьком і виховником українських поколінь в Україні. Честь і слава Вам за те!»

Автор: Мар'яна Яворівська