Видатні постаті

Сергій Параджанов – славетний українець!

/Files/images/1006694_6694_101.jpg

Він був першою яскравою, надзвичайно яскравою індивідуальністю. А кінорежисура - це похідне, один із проявів його густовімірного буття.

І. Драч

9 січня Україна і світ вшановували пам'ять відомого українського кінорежисера, лауреата Державної премії України ім. Т.Шевченка Сергія Параджанова. Цьогоріч славному режисеру виповнилося б 90.

«Тіні забутих предків» - український художній фільм режисера Сергія Параджанова. Незважаючи на постійні перешкоди й гарячі ідейні суперечки, - «Тіні» вийшли феноменальними і не перестають дивувати світ поєднанням пафосу найвищого рівня та трагедій із глибиною фольклорного джерела! У «Тінях» Параджанов безперечно віднайшов свій стиль. Вже в його ранніх фільмах пробиваються, хоч і слабо, пориви до народної стихії, до замилування музикою, до плавності й поетичності. Навіть від пропагандистських - «Перший хлопець» (1958), «Квіти на камені» (1962) - віє приємною свіжістю; радують увагою до обдарованих українців замальовки «Думка», «Наталя Ужвій» (1957) і чарівний, пісенно багатий і неймовірно цікавий фільм «Українська рапсодія» (1961); надихає казковою міфотворчістю дебютний «Андрієш» (1954). Його внесок у кіно важко переоцінити, а фільми важко не передивлятися – прикутим до екрану їхньою натхненною візуальною магією.

Режисер, котрий ставив фільми далекі від проголошеного "соціалістичного реалізму" і не любив радянську владу, поплатився за свою незалежність і, звинувачений в "гомосексуалізмі і незаконній торгівлі іконами", 15 років провів в ув'язненні.
Після закінчення терміну Сергій Параджанов виїхав до Єревану і у 1984 році поставив за грузинською народною легендою фільм "Легенда про Сурамську фортецю", а в 1988 році вийшла його остання картина - "Ашик-Керіб". У 1989 році Параджанов приступив до роботи над черговим фільмом - "Сповідь", який повинен був стати автобіографічним. Проте зняти його Параджанов так і не встиг. У нього знайшли рак легені. 17 липня 1990 року він повернувся на батьківщину - правда, не в Тбілісі, а до Єревана, - де через три дні помер.

/Files/images/параджанов тіні забутих предків.jpg

Одразу ж після смерті він був названий останнім генієм кіно ХХ століття, один з найпарадоксальніших образів сучасної культури: всесвітньо визнаний режисер і рядовий в'язень радянського ГУЛАГу, загальний, іронічний і нещадний співбесідник, одночасно сентиментальна і ранима людина - Сергій Параджанов.

Автор: Світлана Постоловська


Кiлькiсть переглядiв: 42

Коментарi