Проба пера/Files/images/pero.jpg


Духовність та ціннісні орієнтації молоді - проблеми та пошуки

Життя - це великий простір, неосяжна таємниця, яка будується на певних цінностях. Ми не можемо уявити своє життя без людської доброти, порядності, почуття гідності, працелюбності, протистояння злу. Це є запорукою доброї поведінки людини, однією з ознак цивілізованої країни. За кількістю добрих якостей ми можемо визначити рівень розвитку духовності людей. Саме з таких рис починається духовний світ молоді. Мораль - це основа нашого життя. Вона є фундаментом, на якому зростають усі духовні цінності. Так було завжди. Але, на жаль, моральні цінності втрачають свій авторитет у молодого покоління.

За словами вчених, ХХІ століття можна назвати кризою моралі в сучасної молоді. Чи справді це так? Мабуть, все ж таки слід погодитись з тим, що проблема моралі для сучасної молоді стає все більше і більше актуальною.

Молоде покоління має свої ідеали, свої вподобання. Але добро, любов, дружба все швидше і швидше сьогодні втрачають своє значення. Моральні цінності, котрі були всім для наших бабусь, дідусів, для теперішньої молоді ніщо.

Колись молодь цікавилася книгами,які вчили людей ставати кращими. Вони навчали розділяти добро від зла, правду від брехні. Книги показували, що кращий світ – світ без поганих вчинків, зла та брехні. Читаючи книгу, брали приклад з головного героя, який завжди був втіленням усіх хороших рис. Книга ніколи не розповідала про щось погане з позитивної точки зору, ніколи не вчила обманювати чи кривдити інших.

Однак, на зміну книзі прийшли фільми, мультфільми та комп’ютерні ігри. Молодь все більше забуває про свого найвірнішого друга та найкращого порадника – книгу. Дивлячись фільми, які спершу нічим не відрізнялися від книги, мали такий же гарний зміст та хороших персонажів, люди брали приклад з них. Але тепер, на жаль, більшість сучасних фільмів мають зовсім інший характер. У них головними героями дедалі частіше виступають люди, які злом, брехнею, поганою поведінкою добиваються всього у житті. Навіть мультфільми і ті не завжди вчать добра, справедливості, милосердя. Зовсім мало є таких, у яких знайдемо приклади для наслідування.

Також великий вплив на людину мають комп’ютерні ігри. Керуючи в віртуальній реальності людиною, яка вбиває і не отримує за це належне покарання, хлопець може спробувати це в реальному світі. Звичайно, є багато ігор, які розвивають певні позитивні навики у підлітків, та все ж є й такі, які вчать убивати, грабувати та брехати.

Справді, зараз багато шкідливих чинників, що формуватимуть поведінку людини у майбутньому. Всі ми з віком бажаємо змінюватися. Не кожен у фільмі побачить ідеал у поганому, а навпаки - прагнутиме бути іншим. Зауваживши жорстокість у комп’ютерній грі, просто не гратиме її. На щастя чимало юнаків і дівчат все-таки ще читають книги, і не тільки читають, а й намагаються писати свої. Я думаю, що саме з них і буде брати початок наступне покоління. Багато моїх ровесників з задоволенням використовують можливість займатися позашкільною діяльністю, відвідують різні гуртки, вивчають іноземні мови, покращують свої знання додатковими заняттями, входять до складу Марійської дружини.

Іноді люди стверджують, що у сучасної молоді низький рівень духовності, та я з цим не погоджуюся, адже, як я вже казала, чимало відвідують Марійську дружину, ходять до церкви, моляться. Проте вважаю, що в школах є дуже мало уроків християнської етики і учителі не можуть достатньо розповісти дітям про Бога, як їм би хотілося. Хоча не можу повністю не погодитись з твердженням, що у молоді низький рівень культури. Так, буває, не поступаються місцем старшим, незважаючи на старання учителів навчити поваги до стареньких. Переважна більшість вживає нецензурну лексику. Але ж таки не всі! Я дуже радію, коли бачу вияв поваги до старшого покоління, піклування про молодших та чую приємну розмову рідною мовою.

З культурними закладами молодь теж не дуже дружить. Їй краще подивитися вдома кіно, ніж піти на концерт чи у театр. Але і тут не без винятків! Інакше, хто би Україну представляв на конкурсах «Дитяче Євробачення», «Крок до зірок», фестивалі «Світ талантів»?

Отже, я вважаю рівень культури та духовності сучасної молоді середнім. Юнацтво поділяється на тих, кому не байдужа культура та духовність рідного краю, та тих, які зайняли позицію сторонніх спостерігачів. Ми не можемо сказати, що у нас низький рівень культури, адже не врахуємо тих, які належать до першого типу, проте і не можемо стверджувати, що у нас високий рівень культури та духовності. Я думаю, що з часом усі зрозуміють свої помилки і ми станемо гідними представниками культурної нації!

Вікторія Семенина (подано на фестиваль-конкурс дитячо-юнацької журналістики "Прес-весна на Дніпрових схилах")
Кiлькiсть переглядiв: 266

Коментарi