Проба пера/Files/images/Бесіди про вічне.jpg

Що спільного між проблемами моралі і права

Життя на місці не стоїть, воно вирує, щоразу набирає нових обертів. Ми усі, як пасажири якогось швидкого поїзда, що безперешкодно мчить по заданому маршруту: день – ніч, ніч –день, зима – весна – літо – осінь… І так рік за роком я вже мандрую 14 літ. Люблю життя, навколишній світ і, часто спостерігаючи за мільярдами зірок на вечірньому небі, дивуюся: яка ж то краса, яка досконалість! Кожна планета має свій шлях, летить по орбіті у космічній далині, даруючи нам своє сяйво і далеке холодне світло.

З маленького місяця-серпика через певний час виростає велика куля, що ділить наше життя на місяці. А вдень яскраве сонце щедро ллє на землю своє проміння, до якого тягнуться і люди, і квіти. Так було завжди, все, як по графіку, як по закону. А й справді, - це закони, яким підкоряються небесні світила, пори року, різні природні явища. І встановив їх Творець, щоб у всесвіті був порядок і досконалість.

Вчені намагаються пояснити це все з наукової точки зору, але я знаю: на все воля Божа, без якої ні одна зірочка з неба чи ні одна волосина з голови моєї не впаде. Господь подарував нам життя на прекрасній планеті, і щоб ми не спіткнулися на довгому життєвому шляху, поставив правдиві знаки. Це скрижалі, кам’яні плити, на яких записані Заповіді Божі. Той, хто іде за ними, має радість, щастя, має любов у серці своєму. Хто намагається знайти інші орієнтири, то вони рано чи пізно приводять до сліз, розчарування, болю та страждання.

Звичайно, що за період своєї історії людство виробило систему норм і принципів, які регулюють поведінку людей , підтримуються традиціями, вихованням, силою громадської думки. Мораль і право відіграють важливу роль у розвитку будь – якого суспільства. Мораль формується у духовній сфері життя. Це неписані норми і правила співжиття людей, які не несуть за собою юридичної відповідальності, але передбачають відповідальність перед Богом і сумлінням людини.

За всіх часів критерієм моральних норм виступають категорії добра, зла, чесності, порядності, совісті. Вони охоплюють майже всі сфери життя – економіку, політику, право та інші. За допомогою моралі узгоджується поведінка особи з інтересами суспільства, долаються суперечності між ними..

Держава встановлює свої норми та закони, що записані у найважливіших документах. В Україні основним законом є Конституція, у якій чітко виписані права та обов’язки громадян. Невиконання обов’язків чи порушення прав призводить до відповідальності перед судом, який може винести будь –який вердикт в залежності від складу порушення норм: штраф, попередження, позбавлення волі на короткий термін, а може бути й довічне ув’язнення…

Мораль існує у тісному взаємозв’язку з правом та іншими соціальними нормами. Взаємодія права і моралі в суспільстві – це складний та багатогранний процес. Активно впливаючи на мораль, право сприяє глибшому її вкоріненню в суспільстві. Разом з тим під впливом моральних вимог право постійно збагачується, зростає його роль як регулятора суспільних відносин.

Золоте правило моралі , яке дано Господом , щоб кожен міг жити у згоді з сумлінням та ближніми, говорить: «Не роби щодо інших так, як ти не хотів би, щоб вони робили щодо тебе». У багатьох випадках правові норми ніби виростали з моральних принципів. Дотримання норм права є моральним обов’язком громадянина, що визначається моральною і правовою культурою суспільства.

Біблія як основна книга містить багато прикладів, які засвідчують, що Господь любить нас усіх, він чекає і на тих, що пішли не його дорогою, оступилися. Притча про загублену вівцю показує, як Пастух бере на плечі знесилену овечку, пригортає до свого серця і з радістю несе додому. Так Господь шукає душу, яка заблукала і безсила собі допомогти, сама не може повернутися до своєї домівки. Поки ми ідемо життям, ми маємо право змінити його. Господь кличе нас прийти на Святу Літургію, а не їхати у розважальний центр, промовляє до нас голосом любові, а не музикою, від якої здригаються стіни. Він приходить у ці різдвяні дні у дзвінких колядках і щедрівках, хоче народитися у наших серцях. Тож впустімо Його, поки є час!

Автор: Ольга Плоска


Кiлькiсть переглядiв: 323

Коментарi