Моя країна - Україна

/Files/images/крути.JPG

Пам'ятай про Крути

Бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти»:

На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ…

Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.

На початку 2012 року на місці дерев’яного хреста на Аскольдовій могилі було встановлено справжній пам’ятник крутянцям: виготовлений із дорогого каменя «козацький хрест», у центрі якого висічений тризуб, під яким промовиста і символічна цитата із святого Євангелія – «Найбільша любов – життя покласти за друзів».

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну державу. У містах України пам'ять Героїв Крут традиційно вшанують мітингами-реквіями та поминальними літургіями.

Підтримайте кампанію «Пам'ятай про Крути 2013». Вшануйте полеглих, одягнувши 29 крутянську символіку. Причепіть на груди стрічку чи значок із відповідною символікою (не маєте - виготовіть самі і для своїх друзів), одягніть вишиванку, яка споконвіку нагадує українцям червону кров героїв, пролиту за нашу чорну землю.

Зборівчани долучаться до вшануваня героїв смолоскипною ходою до пам'ятного знаку жертвам політичних репресій, що у центрі міста.

Автор: Бігус Ірина



Кiлькiсть переглядiв: 226

Коментарi